Přírodní léčivé zdroje

Přírodní léčivé zdroje

Přírodní zdroje s léčivými účinky, ať už jde o termální a minerální prameny, peloidy (tj. rašelinu, bahno a slatinu), zřídelní plyny či klimatické podmínky, nenajdete všude. Vyskytují se pouze v několika oblastech na světě, mimo jiné ve střední Evropě a v hojné míře právě v České republice. Ve většině českých lázeňských míst se nacházejí minerální vody, řada z nich využívá k léčbě peloidy, troje lázně se specializují na léčbu a prevenci onemocnění pomocí ojedinělých klimatických podmínek.

Léčivé zdroje v balneoterapii

Minerální voda se používá v lázeňské léčbě (balneoterapii) v závislosti na svém složení k mnoha účelům – k pitným kúrám, inhalacím, irigacím, koupelím či podvodním masážím. Peloidy slouží k zábalům, obkladům a koupelím a mají blahodárný účinek na pohybový aparát i pokožku. Plyny se využívají k podkožní aplikaci pro uvolnění bolesti a k léčbě funkčních poruch. Nepostradatelnou součástí lázeňské léčby je také klima - krásná příroda, čistý vzduch i nadmořská výška mohou mít totiž léčebný účinek.

Léčebné procedury

Balneoterapie nabízí širokou škálu procedur, které pacientům vždy doporučí lékař s ohledem na jejich aktuální zdravotní stav. Léčebné procedury jsou také součástí relaxačních a wellness pobytů.

Léčebné procedury lze rozdělit do dvou skupin:

  1. unikátní procedury využívající místní přírodní léčivý zdroj - koupele, zábaly, inhalace či pitné kúry
  2. doplňující procedury poskytované ve všech lázních - vodoléčba, masáže, elektroléčba, magnetoterapie, kineziterapie,...